هنر سوخت معرق چرم ، هنری زیبا ولی فراموش شده

1396/11/07 تعداد بازدید: 3354
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
هنر سوخت معرق چرم ، هنری زیبا ولی فراموش شده

هنر سوخت معرق چرم ، هنری بی نظیر و شگفت انگیز می باشد. تاریخچه ی سوخت معرق چرم در ایران به طور واضح مشخص نمی باشد ولی از دوران تیموریان رونق بسیار یافته است

سوخت معرق چرم

 

تاریخچه هنر سوخت معرق چرم به طور دقیق و خاص مشخص نیست. کسی نمی تواند بگوید برای اولین بار چه کسی از هنر سوخت معرق چرم استفاده کرده و دقیقا در چه دوره‌ای به وجود آمده است . اما می توان این را فهمید که این هنر پس از هنر مینیاتور خلق شده است.

 

هنر سوخت معرق چرم هنری که گاه روایت کننده تاریخ است و گاه ثبت‌کننده فرهنگ و طبیعت یک قوم یا کشور. این هنر به خاطر در خدمت بودن برای آثاری که می‌خواهیم ابدی باشد استفاده‌شده است. مضامین قرآنی، داستان‌های اساطیر و اشعار ایرانی موضوعات آثار نقاشی سوخت معرق بر روی چرم است.

 

سوخت معرق چرم

 

رشته سوخت چرم، از رشته‌های وابسته به جلدسازی بوده و سابقه رواج آن به دوران تیموریان و به کارگاه‌های هرات باز میگردد چرا که امیر تیمور گورکانی به این هنر بسیار علاقه مند بوده و به هنرمندان سوخت معرق بسیار بها می‌داده است.

 

 این رشته تا دوره قاجار به‌صورت مجلل سازی بوده و به‌صورت قاب و تابلو دیده نمی‌شده و از دوره قاجار به این سمت تا حدی تغییر کاربری داده است.

 

 

 مرحوم حاج میرزا آقا امامی هنرمندی بود که این هنر را در اصفهان حیاتی دوباره بخشید و پس‌ازآن مرحوم حسین خوشنویس زاده اصفهانی و آقا تقی کلباسی این هنر را ادامه دادند؛ و امروزه استاد علی خوشنویس زاده اصفهانی بیش از نیم‌قرن است که در حوزه این هنر فعالیت می‌کند.

 

 

سوخت معرق چرم

 

این هنر را هنر پنهان در یک هنر می‌نامند زیرا رشته‌های هنری مختلفی ازجمله طراحی، نقاشی، تذهیب، منبت،تشعیر،معرق، لایه چینی، طلاکوبی، صحافی و خوشنویسی در این هنر دخیل می‌باشند.

 

رنگ‌های که در هنر سوخت معرق چرم استفاده می‌شود، رنگ‌های غیر شفاف و پخته است. رنگ‌های لاجوردی و نیلی رنگ‌هایی هستند که در طبیعت به‌صورت طبیعی وجود دارد اما رنگ‌هایی مانند رنگ زنگاب و رنگ شنگر، رنگ‌های پایه‌ای هستند که توسط خود اساتیدی که در این حوزه فعالیت می‌کردند، ساخته می‌شدند.

 

در هنر سوخت سه نوع پوست استفاده می‌شود. پوست رخ، تیماج و میشان است. پس‌ازاینکه پوست الوان سازی شد،

 

 

طراحی روی انواع پوست انجام می‌شود. یعنی بایستی منبت و معرق‌کاری بر روی پوست انجام گیرد و در بعضی از قسمت‌ها بایستی معرق‌کاری شود. مراحل پایانی نیز شامل دورگیری قلم‌گیری نقاشی است.

سوخت معرق چرم

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به حامی بازار می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک