هنر قدیم ایرانیان برای ابراز سلیقه ی خود چه بوده است؟

1396/10/05 تعداد بازدید: 818
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
هنر قدیم ایرانیان برای ابراز سلیقه ی خود چه بوده است؟

میناکاری هنر بی نظیر و چشم نواز 5000 ساله ی ایرانیان برای زیبایی و طراوت بخشیدن به زیور آلات و ظروف به کار برده می شود. میناکاری ترکیب عناصر جهان با هنر دست مردمان ایران زمین می باشد....

میناکاری

میناکاری هنر بی نظیر و چشم نواز 5000 ساله ی ایرانیان برای زیبایی و طراوت بخشیدن به زیور آلات و ظروف به کار برده می شود. میناکاری ترکیب عناصر جهان با هنر دست مردمان ایران زمین می باشد که از دیرینه مورد توجه هنر دوستان و زیباپسندان جهان بوده است.

این روزها این هنر بیشتر بر روی مس نقش آفرینی می کند ولی در گذشته این آثار بر روی طلا و نقره نیز هنر نمایی می کرد. میناکاری صنایع دستی و هنر تزئین بر روی فلزات با رنگ های مات یا شفاف به همراه کمک گرفتن از آتش برای جان بخشی به آن است. در واقع این هنر با فعل و انفعالات پیچیده ی شیمیایی همراه می باشد که میتوان آن را یک هنر آزمایشگاهی دانست. هنر میناکاری بر اثر ترکیب اکسید فلزات با برخی نمک ها در اثر حرارت بوجود می آید.

یکی از نمونه‌های قدیمی این هنر، بازوبندی از طلا به همراه طرح های تزئین شده روی آن است که مربوط به دوران هخامنشیان است. در حال حاضر این اثر باستانی در موزه‌ی ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می‌شود.

مینا به لحاظ روش تولید به دو دسته تقسیم می‌شود:

 

- 1مینای خانه‌بندی

 

2 - مینای نقاشی

 

مینای خانه بندی

تاریخچه ی مینای خانه بندی به طور دقیق مشخص نمی باشد که برای اولین بار چه کسی در کدام منطقه از ایران آن را خلق کرد.

کل کار این نوع میناکاری با دست انجام می‌گیرد و حجم کار نیز بنا بر اقتضا بسیار بالا است  ، در این نوع طرح پس از در نظر گرفتن ظرف یا زیورآلات اولیه که معمولاً از جنس نقره می‌باشند ، طرح و نقش‌های  موردنظر همانند گل‌وبوته با مفتول‌های نازک فلزی که ملیله گفته می‌شود ساخته و روی ظرف یا زیورآلات موردنظر جوشکاری می‌شوند.

 

میناکاری

 

مینای نقاشی

یکی از شیوه های زیبای ای هنر، مینای نقاشی می باشد. در مینای نقاشی ، زمینه ورق مس را از مینای سفید و غلیظ می پوشانند ، در کوره پخته و روی آن را با رنگ های مینایی نقاشی می کنند

 

میناکاری

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به حامی بازار می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک