کوزه هایی که هرگز نشکستند!

1397/04/20 تعداد بازدید: 286
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
کوزه هایی که هرگز نشکستند!

صنعت کوزه گری ایران را از دورانهای نوسنگی تا به امروز بیان کنیم خوشبختی ما در این است که از زمان های بسیار دور با اینکه سفالینه ها و کوزه ها شکننده است وقتی آن را به زیر...

 

خاک رس که ماده اولیه کوزه گری است تقریباً در هر کشوری یافت می‌شود و وقتی که بشر اولیه زندگی شکاری خود را تبدیل به دامداری و کشاورزی کرد کوزه های سفالینه به وجود آمد تاریخ سفالینه سازی ایرانی به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح می‌رسد. در آن زمان بیشتر مردم دوره نوسنگی یکنوع زندگی و روستای اختیار کرده و در ساختن چهره های گوناگون سفالینه‌ها برای کارهای روزانه و امور مذهبی توفیق یافته بودند .

 

تعداد کمی از کشور ها هستند که در این مرحله به اوج شهرت رسیده و توانسته باشند مدت طولانی باقی بمانند .معروف ترین این کشورها چین و ایران است کوزه گرانی که ظرف های دوره کلاسیک یونان را می ساختند  خود را محدود به سبک و شیوه های تزیینی انگشت‌شماری کرده بودند.

 

 

آنها هیچگاه لعاب حقیقی به کار نبردند و با وجودی که محصولاتشان عالی بود مدت کمی در تاریخ باقی ماند. اما کوزه گران چین و ایران پیشه خود را از سفالینه سازی آغاز کرده و از دوران های پیش از تاریخ تا امروز آن را ادامه دادند و انواع مختلف سبک ها و شیوه ها را به کار میبردند تا فرآورده های شان از بهترین نوع خود باشد به غیر از تماس های بیشمار و نفوذ متقابل و مشترک میان دو کشور، کوزه گران هر دو کشور راه های گوناگون در پدید آوردن سبک ها و شیوه های نو برگزیدند.

 

 

از آنجایی که کوزه گری یک چنین تاریخ طولانی و سابقه پیوسته دارد و از آنجایی که بیش از هر کس دیگری بیان کننده استعداد ایرانیان و در به هم آمیختن طرح های مختلف تزیینات بسیار ظریف هنرمندان می باشد و از آنجایی که محصولات آن تقریبا به تمام مردم از هر طبقه عرضه می شود بسیار به جا خواهد بود که در اینجا صنعت کوزه گری ایران را از دورانهای نوسنگی تا به امروز بیان کنیم خوشبختی ما در این است که از زمان های بسیار دور با اینکه سفال و کوزه ها شکننده است وقتی آن را به زیر خاک می کردند به همان گونه دست نخورده باقی می ماند تا اینکه هیئت باستان شناسان مختلف آنها را از دل خاک در می آورد و روی آن مطالعه کنند و امروز بیشتر اطلاعات ما درباره تاریخ سفالین سازی از همین تکه هایی از زیر خاک به دست آمده است.

 

 

 

مدارک نوشته شده درباره سفالینه سازی بسیار کم است و شاید به جز لوح های خطی میخی و بابلی و آسوری مربوط به سال ۱۷۰۵و5۶۵۰ پیش از میلاد مسیح چیزی در دسترس نباشد در این دو نوع لوح چند دستور و نسخه در مورد ساختن رنگ و لعاب دادن خاک رس دیده می شود در زمان های جدیدتر کتابچه های راهنمای در این‌باره یافت شده است که یکی از اعضای خانواده سرشناسی در کاشان درباره کوزه گری در سال ۱۳۰۱ میلادی نوشته است و نیز راهنمایی‌هایی درباره کوزه گری و تزیین کوزه ها و چند امضا با تاریخ و تعدادی بدون تاریخ به دست آمده است.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به حامی بازار می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک