رازداری رمز خوشبختی نیکوکاران

1397/06/19 تعداد بازدید: 411
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter

انسانها بدور از تنگناها و دغدغه های روزمره ،و حتی شادیهای مقطعی، فارغ از هر بینش و آیینی،با نیکی کردن می توانند به مرتبه ای از خوشبختی پایدار برسند.

 رازداری رمز خوشبختی نیکوکاران

 

"در چیستی کار خیر"

 

حامیان فعالیت های نیکوکاری ،در انجام اعمال  خیر و احسان ، با حمایت های اجتماعی خویش می توانند زمینه رشد و کمال دیگر افراد را فراهم کنند و هم در کمک به فرد برای مقابله با حوادث و رویداده های استرس آور نقش آفرینی کنند.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر میناپور فرخ، روان شناس در برنامه «پشت پلک صبح» گروه سلامت و تفریحات رادیو سلامت با بیان اینکه یکی از عوامل مهمی که در کاهش موانع و مشکلات زندگی نقش دارد را حمایت های اجتماعی دانست و گفت: منظور از حمایت های اجتماعی مجموعه کمک هایی است که از طرف سایر انسان ها به فرد ارائه می شود. همانطوری که ما به حمایت های اجتماعی نیازمندیم پس این حس متقابل هم وجود دارد که بخواهیم داوطلبانه به دیگران کمک کنیم تا بتوانیم باری را از دوش سایر همنوعان برداریم. اثر مطلوبی که وجود دارد این است که علاوه بر خدمت کردن داوطلبانه و نفعی که به دیگران می رسانیم خودمان هم حس خوب و خوشایندی پیدا می کنیم که توانسته ایم فردی مفید باشیم.

وی ادامه داد: از نظر روانشناختی کسی که به یک نیازمند و درمانده کمک می کند، خودش را توانمند حس می کند و خودش را قوی می بیند که این بار مثبت و انرژی می تواند اثرات مطلوبی را بر روح و روان فرد داوطلب انجام کارهای خیر داشته باشد و اعتماد به نفس و عزت نفس فرد را بالا ببرد. از طرف دیگر در چنین مواقعی، مواجه شدن با مشکلات دیگران باعث می شود فرد در هرلحظه خدواند را شکر کند به خاطر آرامشی که در لحظه اکنون دارد و ان قدر فراغت فکر و عمل دارد که حتی می تواند قسمتی از وقتش را صرف امور دیگران کند جهت کمک به آن ها. حالا اگر فرد در زندگی به هر دلیلی با مشکلی مواجه نشود، روح و روان قوی تر شده و راحت تر می تواند درصدد حل مشکل برآید و پیروز شود.

 یکی از راهکارهای مقابله با آسیب های روحی و روانی در سختی ها، بهره مندی از روحیه صبر و بردباری است، صبر انسان را نیرومند، قابل اعتماد و متکی به خویشتن می کند. انجام کار نیک و کمک داوطلبانه علاوه بر حس خوب بودن که منجر به شادمانی فرد می شود چون باعث به وجود آمدن یک سری تغییرات مثبت در مغز می شود که حس شعف را به ارمغان می آورد. باعث می شود که افراد حس تعلق به جمع و کاهش حس انزوا و تنهایی داشته باشند و این حس اجتماعی شدن باعث به وجود امدن حس تعلق می شود در نتیجه دنیا را محل امن تری برای زندگی می بیند که این حس به سایر اعضای خانواده قابل سرایت است. شواهد نشان داده که اثرکمک به دیگران به مدت طولانی تر از خود عمل باقی می ماند و مثل یک ذخیره و منبع روحیات مثبت در آینده هم کار ساز است.

این روان شناس در پایان اظهارکرد: انجام کار نیک داوطلبانه نه تنها بر روان که بر جسم هم اثرات مفیدی دارد از جمله این که باعث کاهش استرس می شود و سیستم ایمنی تضعیف نشده و باعث مقاومت فرد در برابر بیماری های می شود. همچنین باعث می شود احساسات منفی خشم و عصبانیت که خود باعث تنش های عصبی می شود کم شده و به مرور از بین بروند. همچنین تحقیقات در مورد زندگی سالمندان نشان می دهد افرادی که خیر بوده اند افزایش طول عمر و امید به زندگی بالایی داشته اند و سطح رضایتمندی در زندگی آن ها بالا بود.

 

 

 

پایداری در روحیه انجام اعمال خیر و  احسان و اخلاق نیکوکاری

 

 دو شرط اساسی برای مقبولیت و تداوم  اعمال نیک است. و برای بالا بردن سطح کم و کیف نیکوکاری ، همواره می باید ممارست نمود که شاخص های متعالی در عملکرد فردی  و گروهی تنزل نیابد و بعبارتی اهل احسان بوده  و خلق نیکو  داشته  باشند. لذا  خداوند از واژه محسن استفاده کرده است؛ زیرا محسن، زمانی معنا می‌یابد که احسان، صفت  دایمی شخص شده باشد؛ چرا که شخصی که یک بار کار نیک می‌کند، به وی محسن گفته نمی‌شود، بلکه محسن کسی است که همواره اهل احسان است.

کسی که در هنگام عمل به رفتار نیک ، دارای منشور اخلاقی  فردی و یا گروهی نباشد و  به آن متعهد  نگردد ، هر چند ممکن است عملکرد  نیکی را ارائه نماید اما  ممکن است اعمال نامتعهدانه و خارج از چهار چوب منشور  بعنوان یکی از آفات باعث تخریب ماندگاری  و دایمی شدن اعمال خیر گردد.

 

 کارهای نیک و صالح چون صدقات اگر همراه با اذیت و آزار باشد همانند انفاق ریایی، از درجه مقبولیت ساقط می شود.

 

انفاق همراه با منت،  بی ارزش نمودن عملکرد خواهد بود.

 

 

همان‌طوری که بیان شد، یکی از عوامل تضییع عمل وبی‌ارزشی اعمال صالح، منت‌گذاری است؛ ریاورزی و منت‌گذاری نه تنها عمل صالح را تداوم  نمی بخشد بلکه ریا  و منت  پس از پایان عمل خیر، باعث ضایع نمودن عمل خیر و مانع دریافت آثار و برکات آن می شوند.

 

 منت‌گذاری می‌تواند هم هنگام عمل صالح پدید آید و هم پس از پایان عمل و حتی پس از سالیان سال از گذشت آن عمل، منت‌گذاری انجام گیرد

بیشترین کاربرد این واژه در میان انسانها، ناظر به جهت منفی آن است که همان منت‌گذاری مصطلح خواهد بود .

 

 انسانی منت‌ می‌گذارد که بخواهد فخر بفروشد و تفاخر بورزد؛ زیرا اگر تفاخری نداشته باشد نیازی به ریاکاری و منت‌گذاری نیست.

 

لذت کمک به دیگران و کلید رسیدن به خوشبختی

 

 

هنگامی‌که به کسی کمک می‌کنید و کار خوبی برای او انجام می‌دهید، دریافت‌کننده‌ی محبت شما ، تنها کسی نیست که از مزایای آن برخوردار می‌شود بلکه برای شما نیز یک دنیا خیروبرکت در این کار وجود خواهد داشت.

در این قسمت تنها به گوشه‌ای از فواید کمک کردن به دیگران و نقش آن در ایجاد شادمانی و رضایت در زندگی اشاره خواهیم کرد.

ایجاد حس خوب با کمک به دیگران

انجام کار خیر و سخاوت به خرج دادن، تأثیر مثبتی بر بدن شما می‌گذارد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد، وقتی افراد اعمال خیر انجام می‌دهند سیستم مزولیمبیک (سیستم پاداش مغز) آن‌ها فعال می‌شود. این سیستم به‌طور مستقیم احساس لذت را ایجاد نمی‌کند بلکه شخص را به تکرار رویدادی که باعث افزایش چنین احساسی شده تحریک می‌کند.

افزایش عزت‌نفس

 

افرادی که به‌طور داوطلبانه در انجام کاری مشارکت می‌کنند عزت‌نفس بیشتری دارند و درمجموع، بیشتر احساس شادمانی و خوشبختی می‌کنند. کارشناسان بر این باورند که با ارتقا حس همبستگی اجتماعی، عزت‌نفس شما نیز افزایش می‌یابد.

البته میزان برخورداری از منافع حاصل از انجام کارهای داوطلبانه بستگی به پشتکار و پیگیری فرد دارد؛ بنابراین، درصورتی‌که به‌طور مرتب داوطلب شوید، فرصت و فضای بیشتری برای افزایش اعتمادبه‌نفس شما ایجاد می‌شود.

انجام کارهای نیک باعث ایجاد دوستی‌ و پایداری آن می‌شود. بر اساس مطالعات انجام‌شده، وقتی به کسی کمک می‌کنید حس مثبت شما به او نیز منتقل می‌شود و این اتفاق خوب، موجب آفرینش پیوندی دوستانه خواهد شد.

داشتن تأثیر مثبت بر زندگی دیگران، می‌تواند به شما در تغییر نگرش و چشم‌اندازتان کمک کند. به گفته کارشناسان، انجام اعمال محبت‌آمیز بر خلق‌وخوی افراد تأثیر مثبت دارد و درنهایت موجب تبدیل شدن آن‌ها به اشخاصی خوش‌بین و مثبت‌نگر می‌شود.

انسان‌موجودی اجتماعی است؛ موجودی که از تنهایی و انزوا گریزان است و جدایی از انسان‌های دیگر را نمی‌پسندد. بنابراین با تعلق داشتن به گروهی خاص که اعضای آن برایمان دوست‌داشتنی و ارزشمند هستند می‌توانیم حس شادی و خوشبختی را در خودمان افزایش دهیم.

با دستگیری از دیگران و گره‌گشایی از کار آن‌ها به شکل داوطلبانه می‌توانیم خودمان را متعلق به گروه خاصی بدانیم که آینده و سرنوشتشان برای ما مهم است و داشتن این حس تعلق، موجب ایجاد احساس آرامش در زندگی ما می‌شود.

مطالعات یک گروه تحقیقاتی در این زمینه نشان می‌دهد، ۷۸ درصد از افرادی که به طور داوطلبانه به مدت ۱۲ ماه در انجام کارهای خیر مشارکت کرده‌اند معتقد بودند که انجام اعمال خیرخواهانه موجب کاهش استرس آن‌ها شده است. آنها در مقایسه با افرادی که در این گونه کارها فعالیت ندارند، دارای آرامش دورنی بیشتری بودند.

ایجاد حس شکرگزاری 

 

مدد رساندن و محبت به دیگران باعث می‌شود دید بهتری نسبت به موقعیت خود پیدا کنیم و بیشتر قدردان داشته‌ها و موهبت‌های زندگیمان باشیم.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مرحمت و مهربانی مسری است. وقتی می‌بینم کسی در حال یاری‌رساندن به دیگران است ما نیز ناخودآگاه به سمت انجام کار خیر گرایش پیدا می‌کنیم. همین امر موجب می‌شود کمک کردن به دیگران و درنهایت چرخه‌ی خوشبختی دائماً ادامه پیدا کند. 

از قدیم گفتن در کار خیر حاجت هیچ استخاره‌ای نیست و همین کافیه تا رویکرد ما به انجام کار خیر و تسهیل روند انجام چنین کارهایی مثبت باشه و نگاهی منفعت‌طلبانه و سودمحور به امور خیر در ما وجود نداشته باشد.

این نوع نگاه می‌تواند در هر مدلی از حمایت و کمک‌رسانی به سرانجام رسوندنِ یک امرِ نیازمند به حمایت مالی و معنوی جاری باشد؛ حمایت از بیماران، کمک به موسسات خیریه، کمک به ساخت مراکز درمانی یا سوادآموزی، تهیه مایحتاج زندگی، سرپرستی ایتام وهمین اخیرا کمک‌های مردم عزیز به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه و هزاران مورد دیگر از این دست حمایت‌ها و امور خیر هستند.

 

حمایت از یک پروژه‌ی خلاقانه چطور؟ بسیار هستند کسانی که ایده‌ها و پروژه‌های خلاقانه‌ای دارند که می‌توانند حل کننده‌ی معضلات و مشکلات فراوانی باشند اما به دلیل عدم وجود حمایت مالی و معنوی متوقف باقی ماندند.

مدلی از حمایت و کمک‌رسانی گروهی و مردمی وجود دارد تحت عنوان کراودفاندینگ (Crowdfunding) که یک فعالیت مشارکتی برای جذب سرمایه مردمی جهت حمایت از انواع مختلف فعالیت‌ها مثل امداد رسانی به حادثه‌دیدگان، روزنامه‌نگاری شهروندی، حمایت هنرمندان از سمت طرفداران،  بودجه راه‌اندازی یک استارت‌آپ، تولید آثار بصری، توسعه نرم‌افزار آزاد، توسعه‌ی اختراعات، تحقیقات علمی و پروژه‌های شهری و محسوب می‌شود که البته تفاوت کوچکی هم با کارهای خیرخواهانه‌ی اشاره شده در ابتدای مطلب دارد.

در دسته‌ی اول از امور خیریه مورد اشاره، حمایت‌های مالی بدون هیچ چشم‌داشتی و حتی بدون نام‌و‌نشان رقم می‌خورند.

اما در مدل کراودفاندینگ این حمایت‌های مالی می‌تواند در ازای اعطای پاداش به مشارکت‌کنندگان جهت حمایت‌هایشان باشد یا به سهیم شدن در سود پروژه ختم شود و یا کاملا شبیه به کمک به بیماران و یا ساخت یک مدرسه، اهدایی و بدون چشم‌داشت باشد.

تمام این اتفاقات خوب، کمک‌ها و حمایت‌های دسته‌جمعی می‌تواند در بستر اینترنت و توسط یک وبسایت یا از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت پذیرد.

به این صورت که پروژه‌‌های مورد نظر از طریق ایجاد یک کمپین در شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت‌ها و بنگاه‌های واسط در این رابطه، در معرض دید عموم قرار می‌گیرند تا به واسطه‌ی حمایت و کمک‌های مردمی و گروهی هزینه‌های برآورد شده برای به سرانجام رساندن پروژه تامین شود.

به دلیل اینکه این مدل از حمایت‌ها و امور خیریه به صورت آنلاین و در بستر اینترنت صورت می‌گیرند، بدون شک پرداخت مبالغ حمایتی از سوی مردم و گرو‌ه‌های مختلف نیز به صورت اینترنتی و آنلاین انجام خواهد شد.

ارائه‌دهنده گان درگاه پرداخت اینترنتی واسط در ایران از ابتدا تا به امروز نگاه ویژه‌ای به انواع حمایت‌ها و کمک‌های خیرخواهانه داشته اند.

به همین دلیل و با الهام گرفتن از ضرب‌المثل در کار خیر حاجت هیچ استخاره‌ای نیست، موسسات خیریه و بستر‌های موجود برای حمایت‌های مالی دسته‌جمعی هیچ‌گونه کارمزدی کسر نمی‌کند و فعالیت‌های خیریه با کارمزد صفر درصد ارائه می‌شود.

                                                                                                                                                                               

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به حامی بازار می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک